Created by potrace 1.16, written by Peter Selinger 2001-2019
ورود به حساب کاربری سبد خرید 0
تلویزیون یا مانیتور، کدام یک برای خرید بهتر است؟
۳۰ فروردین ۱۴۰۳
اخبار و مقالات

بحث و چالش در مورد انتخاب نمایشگرهای مانیتور و تلویزیون همیشه وجود داشته است و این سوال مطرح می‌شود که کدام یک برای خرید بهتر است. شباهت‌های زیادی بین مانیتور و تلویزیون وجود دارد و به همین دلیل می‌توان از آن‌ها به جای یکدیگر نیز استفاده کرد زیرا هر دو خروجی‌های تصویر هستند، اما این دو نمایشگر تفاوت‌های نیز با هم دارند. تلویزیون دستگاه الکترونیکی است که با دریافت سیگنال‌های ارسال شده از فرستنده‌های ماهواره‌ای، آن‌ها را به صدا و تصویر تبدیل می‌کند. تلویزیون صفحه نمایشی مستقل است و کاربر می‌تواند از فاصله دور نیز تصاویر را مشاهده کند.

اما مانیتور سخت‌افزاری کامپیوتری است که با اتصال به سایر قطعات کامپیوتر، داده‌های گرافیکی را به تصویر می‌کشد. طراحی مانیتورها به این صورت است که می‌توان آن‌ها را بر روی میز قرار داد و از فاصله نزدیک به مشاهده آن می‌پردازند. برای اینکه بدانید کدام یک از مانیتور و تلویزیون برای خرید بهتر هستند باید ابتدا تفاوت‌های آن‌ها را بررسی کنید که ما در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

تلویزیون یا مانیتور،کدام یک برای خرید بهتر است؟

فرق مانیتور وتلویزیون

زمانی می‌توان بین مانیتور و تلویزیون بهترین آن را انتخاب کرد که با تفاوت‌های این دو نمایشگر آشنایی کامل داشت. به دلیل شباهت‌های زیادی که مانیتور و کامپیوتر باهم دارند، می‌توان این دو را به جای هم استفاده کرد با این وجود مانیتور و تلویزیون از جنبه‌های مختلفی با هم متفاوت هستند که در ادامه مهم‌ترین این تفاوت‌ها بیان شده است.

 

• تفاوت مانیتور و تلویزیون در اندازه و سایز

اگر از لحاظ ظاهری بخواهیم تفاوت بین مانیتور و تلویزیون را بررسی کنیم باید به اندازه و ظاهر این دو دستگاه اشاره نماییم. به دلیل اینکه کاربران برای استفاده از مانیتور در فاصله نزدیک‌تری از آن قرار می‌گیرند، مانیتورها در ابعاد و اندازه کوچک‌تری نسبت به تلویزیون ساخته می‌شوند. اندازه مانیتورها معمولاً بین 20 تا 40 اینچ است. اما تلویزیون‌ها اندازه بزرگتری دارند و در حال حاضر تلویزیون‌هایی با ابعاد 70 اینچ نیز ساخته می‌شود.

 

• تفاوت مانیتور و تلویزیون در نسبت بین تصویر

ابعاد صفحه نمایش مانیتور و تلویزیون یا نسبت آن‌ها نیز با هم متفاوت است که این نسبت بین عرض و ارتفاع صفحه نمایش است. اما تلویزیون‌ها از جمله تلویزیون سونی و سایر تلویزیون‌ها معمولاً با نسبت تصویر 16 در 9 تولید می‌شوند که این اندازه بین فرستنده‌های شبکه تلویزیونی و تصاویر و فیلم‌ها استاندارد است. در عوض تنوع زیادی از مانیتورها از نظر نسبت صفحه نمایش آن‌ها تولید می‌شود، زیرا مانیتورها کاربردهای متنوعی دارند و در فضاهای گوناگون از آن‌ها استفاده می‌شود.

 

• تفاوت تلویزیون و مانیتور در نوع صفحه نمایش

مانیتورها و تلویزیون‌ها در نوع صفحه نمایش نیز با هم متفاوت هستند. انواع صفحه نمایش عبارتنداز نمایشگر LCD یا کریستال مایع، نمایشگر LED یا دیود ساطع‌کننده نور، نمایشگر OLED یا دیود ساطع‌کننده نور آلی، نمایشگر QLED یا دیود ساطع‌کننده نور کوانتومی که در هر کدام از این صفحه نمایش‌ها برنامه تولید نور در پیکسل‌ها متفاوت هستند. از نمایشگر OLED و QLED برای تلویزیون‌های جدید و امروزی استفاده زیادی می‌شود اما مانیتورهایی که با این نوع فناوری تولید شده باشند تعداد کمی هستند.

 

• تفاوت تلویزیون و مانیتور از نظر وضوح تصویر

وضوح یا رزولوشن تلویزیون‌ها و مانیتورها، تعداد پیکسل‌هایی هستند که در کل صفحه وجود دارند که انواع مختلفی از این نظر دارند. برخی از انواع رزولوشن‌ها عبارتند از،

  • رزولوشن 1280 در 720

  • رزولوشن 1920 در 1080

  • رزولوشن 3840 در 1960

  • رزولوشن7680 در 4320

تراکم پیکسلی صفحه نمایش در اینجا اهمیت زیادی دارد. هرچه تراکم پیکسل بالاتر باشد، تصاویر کیفیت بالاتری داشته و واضح‌تر هستند. البته اگر نمایشگر از چشم دورتر باشد و تراکم پیکسلی آن بالا نباشد، تصویر واضح خواهد بود. اما به دلیل نزدیکی مانیتور به چشم، تراکم پیکسلی آن باید بالا باشد. بنابراین تراکم پیکسلی در تلویزیون‌ها کم و در مانیتورها زیاد است.

 

• تفاوت مانیتور و تلویزیون در زاویه دید

فرق دیگر مانیتور و تلویزیون در زاویه دید آن‌ها است که اگر از زوایای مختلفی به نمایشگر نگاه کرده شود می‌توان تصویر را با همان کیفیت مشاهده مستقیم مشاهده کرد. از آنجایی که برای استفاده از مانیتور کاربر در مقابل آن می‌نشیند مسئله زاویه دید چندان اهمیتی ندارد. اما ممکن است قصد خرید تلویزیون‌هایی را داشته باشید که زاویه دید گسترده‌ای داشته باشند و بتوان از جهات مختلف تصاویر را با کیفیت بالا مشاهده کرد. تلویزیون‌های زیادی با این قابلیت تولید شده‌اند و می‌توان در هنگام خرید تلویزیونی با این ویژگی را انتخاب کرد.

 

• تفاوت مانیتور و تلویزیون در رفرش ریت یا نرخ تازه سازی

به تعداد دفعاتی که صفحه نمایش در یک ثانیه تازه‌سازی یا رفرش می‌شود، رفرش ریت یا نرخ تازه‌سازی می‌گویند. برای مثال در صورتی که نرخ تازه‌سازی 60 هرتز باشد، صفحه نمایش در مدت یک ثانیه 60 بار تازه‌سازی یا رفرش می‌شود. نرخ تازه‌سازی برای تماشای ویدیو اهمیت زیادی دارد و نباید از نرخ فریم‌هایی که به واسطه منبع ویدیو ارائه می‌شود کمتر باشند، در غیر این صورت برخی از فریم‌ها از دست خواهد رفت و حرکات تار خواهند شد. در حال حاضر برخی از تلویزیون‌ها مانند تلویزیون سونی، نرخ تازه‌سازی 60 هرتز یا 120 هرتز وجود دارد که برای پخش ویدیو و فیلم‌ها مناسب هستند. همچنین در برخی از مانیتورهایی که برای امور حرفه‌ای استفاده می‌شود نیز نرخ تازه‌سازی 360 هرتز است.

 

• تفاوت مامیتور و تلویزیون در زمان پاسخگویی و تاخیر ورودی

به مدت زمانی که برای اجرای دستورات صادر شده از سوی دستگاه‌های ورودی مثل ماوس بر روی صفحه نمایش مانیتور تلویزیون صورت می‌گیرد، تاخیر ورودی گفته می‌شود. به دلیل اهمیت اجرای سریع اطلاعات بر روی مانیتور، رسیدن تاخیر ورودی آن به حداقل اهمیت دارد. ورودی ویدیویی برای تلویزیون نیز حائز اهمیت است و بیشتر از مانیتور کامپیوتر ورودی ویدیویی آن پردازش می‌شود و همین موضوع تاخیر ورودی تلویزیون را افزایش می‌دهند.

برخی از تلویزیون‌ها دارای حالتی به نام حالت بازی هستند که به منظور کاهش تاخیر ورودی، پردازش تصویر را ‌کاهش می‌دهند. ارتباط موثری بین تاخیر ورودی و نرخ تازه‌سازی وجود دارد که هرچه نرخ تازه‌سازی بالاتر باشد، نمایشگر سریع‌تر اجرا می‌شود.

 

• تفاوت مانیتور و تلویزیون در قیمت

از آنجایی که یکی از عوامل موثر در تعیین قیمت مانیتور و تلویزیون اندازه صفحه نمایش است و همانطور که گفته شد صفحه نمایش تلویزیون‌ها اندازه بزرگتری دارند، بنابراین قیمت تلویزیون نسبت به مانیتور بیشتر است. البته باید به تکنولوژی و میزان پیشرفته بودن تلویزیون و مانیتور نیز دقت کرد. برای مثال قیمت یک مانیتور حرفه‌ای از تلویزیون ساده بیشتر است. همچنین برای انجام بازی‌های حرفه‌ای و گیمرهایی که تخصص زیادی در بازی‌هایی که کامپیوتری دارند، نرخ تازه‌سازی 240 هرتز وجود دارد که سبب افزایش قیمت مانیتور می‌شود.

فرق مانیتور و تلویزیون

فرق مانیتور وتلویزیون گیمینگ

در صورتی که شما گیمر هستید و به دنبال انتخابی مناسب بین مانیتور و تلویزیون گیمینگ هستید، باید ابتدا با تفاوت آن‌ها آشنا شوید. صفحه نمایش یکی از مهم‌ترین موارد برای بازی کردن است که برای انتخاب بهتر، در ادامه فرق مانیتور و تلویزیون گیمینگ بیان شده است.

  • اندازه اکثر مانیتورها بین 21 تا 31 اینچ است و اندازه تلویزیون‌ها نیز بین 32 تا 65 اینچ است. در صورتی که در فاصله دوری از صفحه نمایش بازی کنید و یا بازی چند نفره باشد، تلویزیون گیمینگ به دلیل اندازه بزرگ مناسب‌تر است. اما در صورت کم بودن فاصله نیز مانیتور گزینه مناسب‌تری است.

  • فرق دیگر مانیتور با تلویزیون گیمینگ در رزولوشن یا وضوح تصویر است. بالا بودن رزولوشن، کیفیت تصویر را تضمین می‌کند. مانیتور مناسب برای بازی 1440p است اما برای تلویزیون گیمینگ سراغ 4K بروید.

  • زمان پاسخگویی مانیتور و تلویزیون تفاوت دیگر آن‌ها است. پایین بودن زمان پاسخگویی باعث روان‌تر شدن حرکت بازی می‌شود. زمان پاسخگوی مانیتورها بین 1 تا 4 میلی ثانیه است و تلویزیون ‌ها نیز بین 5 تا 8 میلی ثانیه است.

  • رفرش ریت یا زمان تازه‌سازی صفحه نیز تفاوت دیگر مانیتور با تلویزیون گیمینگ است که هر چه بالاتر باشد کیفیت، سرعت و زمان پاسخگوی بازی نیز بیشتر خواهد بود. در تلویزیون‌هایی مانند سونی رفرش ریت بالا نیز وجود دارد.

 

مانیتور بخریم یا تلویزیون؟

اکنون که اطلاعات لازم در مورد مانیتور و تلویزیون را به دست آوردید و با تفاوت‌های این نوع نمایشگرها آشنا شدید قطعاً در انتها این سوال را از خود خواهید پرسید که مانیتور بخریم یا تلویزیون؟ پاسخ به این سوال و انتخاب بین مانیتور یا تلویزیون کاملاً بستگی به خود شما دارد. تلویزیون‌ها و مانیتورها ویژگی‌های خاص خود را دارند و هر فرد باید با توجه به کاربرد مورد انتظار و هدفی که از استفاده از این نمایشگرها دارد، بهترین آن را انتخاب کند. برای انتخاب مانیتور یا تلویزیون مواردی مانند زاویه دید، اندازه، رزولوشن، تاخیر ورودی نرخ تازه‌سازی، تصویر و مواردی از این قبیل را بررسی نموده و موردی که کاربرد بیشتری برای شما دارد را انتخاب کنید که در تلویزیون‌های سونی این موارد به بهترین نحو رعایت شده است و می‌توان بهترین آن را باتوجه به هدف خود تهیه نمود.

 

نتیجه‌گیری

تلویزیون و مانیتور دو نمایشگر متداول و کاربردی هستند که همیشه چالش و دغدغه برای انتخاب آن‌ها وجود داشته است شباهت‌های زیادی بین آن‌ها وجود دارد. با این وجود تفاوت‌هایی نیز بین مانیتور و تلویزیون وجود دارد که عبارتنداز، تفاوت از نظر اندازه و ابعاد صفحه، کیفیت تصویر، رزولوشن، تاخیر ورودی تلویزیون، نوع صفحه نمایش، رفرش ریت، زاویه دیو و غیره. برای انتخاب بین مانیتور و تلویزیون باید ابتدا هدف و کابرد مورد خود را مشخص نمود و سپس باتوجه به ویژگی‌هایی که دارند بهترین مورد را انتخاب کرد.

 
اگر در تهران به دنبال خرید لوازم صوتی تصویری از جمله تلویزیون، باند و اسپیکر، بلوری، دی وی دی و کنسول بازی باشید حتما به دنبال پیدا کردن مکانی هستید تا بتوانید با بررسی چند فروشگاه و اطلاع از تمام تجهیزات و محصولات موجود د رآن ها در نهایت محصولی را مطابق با نیاز خود انتخاب کنید و همچنین مدل های مختلفی را بتوانید در کنار یکدیگر مقایسه کنید.
بنابراین سوال مهمی که پیش می آید، مرکز خرید تلویزیون در تهران کجاست؟ همچنین بسیاری از عروس و دامادها برای خرید جهیزیه منزل خود نیز ممکن است از شهرهای مختلفی به تهران مراجعه کنند تا بتوانند در بازارهای پایتخت از میان مدل های مختلفی و تنوع بالا در نهایت خرید مناسب و همچنین مقرون به صرفه ای داشته باشند. بنابراین در ادامه این مقاله به بررسی بازار و خیابان های معروف تهران می پردازیم که می توانید با مراجعه به این مناطق تمام وسایل مورد نیاز منزل خود را خریداری نمایید.
فروشگاه سونی شهراد یکی از معتبرترین نمایندگی‌ سونی در تهران و حتی نمایندگی سونی در ایران است. 
 
آدرس: تهران- خیابان جمهوری- چهارراه شیخ هادی- روبروی بانک تجارت- پلاک711- فروشگاه سونی شهراد
شماره های تماس 02166950912

 

سوالات متداول

1- بین مانیتور و تلویزیون کدام یک بهتر است؟

برای انتخاب مانیتور یا تلویزیون باید ابتدا کاربرد و هدف موردنظر خود را مشخص نمود و سپس بهترین آن‌ها را انتخاب کرد؟

2- فرق مانیتور و تلویزیون گیمینگ چیست؟

از جمله تفاوت‌های مانیتور و تلویزیون گیمینگ عبارتنداز، تفاوت در اندازه صفحه نمایش، رفرش ریت، رزولوشن، زمان پاسخگویی و غیره.

3- برای گیمینگ در فاصله دور مانیتور بهتر است یا تلویزیون؟

تلویزیون ها برای بازی کردن در فاصله دورتر مناسب هستند.

تلویزیون یا مانیتور، کدام یک برای خرید بهتر است؟
ارسال دیدگاه
علت سیاه شدن صفحه تلویزیون سونی + راه حل علت سیاه شدن صفحه تلویزیون سونی + راه حل
۱۶ اسفند ۱۳۹۹
اخبار و مقالات
برای خرید تلویزیون کجا بریم؟ برای خرید تلویزیون کجا بریم؟
۲۲ تیر ۱۴۰۱
اخبار و مقالات
پشتیبانی 24ساعته ۶۶۹۵۰۹۱۲ - ۰۲۱
تضمین کیفیت کالا خرید بهترین کالای موجود
فرصت 7 روزه بازگشت کالا ضمانت بازگشت کالا تا 7 روز
پرداخت امن از درگاه بانکی امنیت در خریدهای آنلاین
تلویزیون سیستم صوتی
سبد خرید حساب کاربری